3d yazıcı kalem kullanımı

3D Yazıcı Kalem Kullanımı; 3D yazıcı benzerleri gibi, 3D kalemler de çeşitli şekiller oluşturmak için dövülebilir plastiği çıkarmak için ısıyı kullanır. Çoğu 3D baskı kaleminde bir filament besleme yuvası, ısıtılmış bir uç, ekstrüzyon işlemine komut vermek için bir düğme veya sıkma alanı ve bir güç girişi (veya yerleşik pil) bulunur. Bazı 3D yazıcı kalemlerinde, kullanıcının sıcaklığı ve ayarları izleyebilmesi için bir ekran bulunur.

 

  • 3D yazıcı kalemi nasıl çalışır?
  • 3D baskı kalemi hangi malzemeleri kullanabilir?
  • 3D yazıcı kalemi kullanmak güvenli midir?
  • 3D kalem özellikleri

 

3D yazıcı kalemi nasıl çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, bir ısıtma aparatı ve filament işleme tüpü ile kalem benzeri bir şekle sahiptirler. Bu, kullanıcıların şekilleri izlemesine ve gerçek zamanlı olarak oluşturmasına olanak tanır. Kullanıcılar, ekstrüzyonu kontrol ederek çizgileri dikey ve yatay olarak çizebilir. Her satırı yaptıktan sonra, kullanıcının plastiğin soğuması için birkaç saniye beklemesi gerekir ve ardından bir sonrakine geçebilir.

 

3d yazıcı kalem

3D Yazıcı Kalem

 

3D baskı kalemi hangi malzemeleri kullanabilir?

3D baskı kalemleri genellikle PLA, ABS veya UV reçinesi kullanır.

 

3D yazıcı kalemi kullanmak güvenli midir?

3D kalemlerle ilgilenen birçok kişi, teknolojinin kullanıcı güvenliği hakkında sorular soruyor. 3D yazıcılarda olduğu gibi, bu büyük ölçüde kaleme ve söz konusu malzemelere bağlıdır . Bazı kalemler ABS kullanabilirken, PLA daha az kokuya neden olur ve daha düşük sıcaklıklar gerektirir. Bazı kalemler çok ısınabilir. Bu tür ısıtma sorununu engellemek için birçok şirket, kalem kullanılmadığında ısıyı yöneten yerleşik sıcaklık kontrolleri kurmuştur.

 

3D kalem özellikleri

Piyasada birden fazla üretici olduğu için bazı kalemlerin ek ayrıcalıklı özellikleri vardır. 3Doodler kalemleri, kullanıcılara kalem uçlarını değiştirme olanağı verir. Bazılarında, kullanıcının sıcaklığı belirlemesine veya diğer ayarları yapmasına yardımcı olan ekranlar bulunur. Benzer şekilde, kalemler meme çapı ve kullanılan filamentler açısından farklılık gösterebilir.

Kalem mekanizmaları değişebilir. Bazı kalemler ekstrüde etmek için bir düğme kullanırken, diğerlerinde bir sıkma mekanizması vardır. Çoğu kalem yeniden doldurulabilir olsa da, bazıları tek kullanımlık, tek şarjlı kalemlerdir.

Çoğu 3D kalem bir güç bağlantısına ihtiyaç duysa da, bazı kalemler şarj edilebilir piller kullanarak çalışır. Diğer cihazlar USB gücüyle çalışabilir.

 

3D kalemle neler yapabilirsiniz?

3D yazıcı kalemleri öncelikle serbest biçimli yapılar oluşturmak için kullanılır. Ayrıca, baskılar için prototip modeller ve kaba taslaklar oluşturmaya da yardımcı olabilirler. Sanat ve illüstrasyonun yanı sıra 3D kalemler diş hekimliğinde de kullanılıyor.

 

 

Bazı kullanıcılar plastik nesneleri onarmak için kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Bu, aşınma veya diğer kusurları olan 3D baskılar için geçerlidir. 3D kalemler, istenen yapıyı vermek için bir baskıyı sonradan işleme yeteneği verebilir. Aşağıdaki videonun gösterdiği gibi, yazdırılmamış nesnelerde bile kullanılabilir.

 

 

3D Yazıcı Kalem Satış Linki

 

Bir yanıt yazın